Digital Exhibitions Summit

08.12.2021 23:00

Страна: Великобритания

Inspiring Ideas for Digital in Exhibitions

The Covid pandemic has shifted our audiences digital expectations. As we emerge from the crisis how can we best use digital to deliver exhibitions?

This three day virtual conference will share case studies from museums around the world and highlight how digital is transforming the way in which our audiences interact with our collections.

From immersive exhibits to audio guides, virtual reality to robots, what’s next for the digital side of exhibitions.

Interested in speaking at this event? Read our Call for Speakers

Bring Best Practice to Your Desktop

The Digital Exhibitions Summit will bring together speakers from museums around the world, as well as the designers and digital experts who advise them.

Delivered through our conference hub, delegates will be able to watch the sessions live and put questions to our speakers.

After the event all delegates will have on-demand access to the talks until end of 2021, giving you the chance to catch up on sessions that you missed or revisit favourites.

Interested in speaking at this event? Read our Call for Speakers

Bring Best Practice to Your Desktop

The Digital Exhibitions Summit will offer both an individual ticket and an institutional ticket.

An institutional ticket gives everyone in one organisation access to the event for £240. This includes the option of watching the event live as well as on-demand access to the films of the event for your entire staff.

An individual ticket gives one person access to the event for £120. This gives you the option to watch the event live as well as on-demand access to the films of the event after it has taken place.

Get your Super Early Bird Tickets here.