Замечание: Undefined index: type в файле /home/ideas4m/domains/ideasformuseums.com/public_html/hostcmsfiles/lib/lib_214/lib_214.php (строка 382)Замечание: Undefined index: type в файле /home/ideas4m/domains/ideasformuseums.com/public_html/hostcmsfiles/lib/lib_214/lib_214.php (строка 393)Замечание: Undefined index: view в файле /home/ideas4m/domains/ideasformuseums.com/public_html/hostcmsfiles/lib/lib_214/lib_214.php (строка 409)Замечание: Undefined index: view в файле /home/ideas4m/domains/ideasformuseums.com/public_html/hostcmsfiles/lib/lib_214/lib_214.php (строка 516)

2024 AAM ANNUAL MEETING & MUSEUMEXPO

Музеология/музееведение

16.05.2024 10:00
19.05.2024 19:00

Страна: США

Museums play an essential role in promoting health and well-being. For the millions of people who visit museums annually, whether to learn or seek solace and inspiration, our institutions uniquely facilitate social connections, physical and emotional health, and empathy. Research and the medical field are reaffirming that our field’s belief in the healing power of our work is more than wishful thinking.

As the museum field continues to prioritize well-being as a fundamental value of museums, recognizing the intrinsic link between personal, community, and institutional well-being is crucial.

Join thousands of museum professionals at the 2024 AAM Annual Meeting & MuseumExpo to dive into the individual, organizational, community, and societal well-being strategies and outcomes that can lead to thriving museums and healthy communities.

Источинк https://annualmeeting.aam-us.org/