Замечание: Undefined index: type в файле /home/ideas4m/domains/ideasformuseums.com/public_html/hostcmsfiles/lib/lib_214/lib_214.php (строка 382)Замечание: Undefined index: type в файле /home/ideas4m/domains/ideasformuseums.com/public_html/hostcmsfiles/lib/lib_214/lib_214.php (строка 393)Замечание: Undefined index: view в файле /home/ideas4m/domains/ideasformuseums.com/public_html/hostcmsfiles/lib/lib_214/lib_214.php (строка 409)Замечание: Undefined index: view в файле /home/ideas4m/domains/ideasformuseums.com/public_html/hostcmsfiles/lib/lib_214/lib_214.php (строка 516)

AI and the Next Wave of Digital Innovation in Museums

Цифровые технологии

21.05.2024 10:00
21.05.2024 12:00

Страна: Великобритания
Лондон

This study day will help you answer a question: what new technologies can help create tomorrow’s museum experiences? We are living through an important moment where advances in artificial intelligence are creating a new era of technological possibility – and risk – in front of our eyes, in real-time.

In this workshop you’ll get to understand what AI is, how it works and learn about it’s history in the arts. We’ll look at case studies of emerging applications of AI in museums, and you’ll get the chance to rapidly prototype a new museum digital experience using AI.

The workshop is led by Chris Michaels, founder of Chris Michaels Digital Advisory. He is an advisor and consultant to cultural and creative organisations from a portfolio of startups to Oxford University, UKRI and NESTA. He is a member of the board of English Heritage and the digital advisory board of the National Gallery. Until 2022 Chris was Director of Digital, Communications and Technology at The National Gallery in London where he founded National Gallery X, a creative R+D programme and innovation studio. Chris is a Senior Visiting Research Fellow at King’s College London, has a PhD from the University of Bristol, and an MPA in Innovation and Public Purpose from University College London. He writes a weekly newsletter, “Creative R&D” about emerging intersections of art, ideas and technology.

Источник https://museum-id.com/ai-digital-innovation-in-museums/