Замечание: Undefined index: type в файле /home/ideas4m/domains/ideasformuseums.com/public_html/hostcmsfiles/lib/lib_214/lib_214.php (строка 45)Замечание: Undefined index: type в файле /home/ideas4m/domains/ideasformuseums.com/public_html/hostcmsfiles/lib/lib_214/lib_214.php (строка 298)Замечание: Undefined index: type в файле /home/ideas4m/domains/ideasformuseums.com/public_html/hostcmsfiles/lib/lib_214/lib_214.php (строка 309)Замечание: Undefined index: view в файле /home/ideas4m/domains/ideasformuseums.com/public_html/hostcmsfiles/lib/lib_214/lib_214.php (строка 325)Замечание: Undefined index: view в файле /home/ideas4m/domains/ideasformuseums.com/public_html/hostcmsfiles/lib/lib_214/lib_214.php (строка 432)

Make Change Happen: Conference 2022

Инклюзия, Социальное равенство, Работа с посетителями

03.11.2022 10:00
05.11.2022 18:00

Страна: Великобритания
Эдинбург
Exploring how museums can create better places to live and work

We’re delighted to confirm that our hybrid Conference 2022 will be held at Edinburgh International Conference Centre from 3 to 5 November 2022, and will also be available online for remote attendees.

With hope growing that the worst of the global pandemic is over, this year’s conference explores how museums can create better places to live and work in a post-Covid world. To do this, museums need to tackle a number of crucial issues, including the climate crisis, inequalities and racism, the legacy of empire, and wellbeing.

Conference sessions will cover:

• How museums can become more sustainable organisations and use their collections, buildings and knowledge to support communities to make positive environmental changes
  • What systemic racism is; what an anti-racism museum looks like and what changes we need to create inclusive organisations
  • Wellbeing and how museums can support workforce wellbeing and work with their communities to recover from the pandemic
  • The legacy of empire and slavery, including how can we empower communities to help decolonise our museums in a dynamic, collaborative and inclusive way

We look forward to welcoming you to the wonderful city of Edinburgh, whether in person or online.

Источник https://www.museumsassociation.org/events/conference-2022/