Замечание: Undefined index: type в файле /home/ideas4m/domains/ideasformuseums.com/public_html/hostcmsfiles/lib/lib_214/lib_214.php (строка 45)Замечание: Undefined index: type в файле /home/ideas4m/domains/ideasformuseums.com/public_html/hostcmsfiles/lib/lib_214/lib_214.php (строка 298)Замечание: Undefined index: type в файле /home/ideas4m/domains/ideasformuseums.com/public_html/hostcmsfiles/lib/lib_214/lib_214.php (строка 309)Замечание: Undefined index: view в файле /home/ideas4m/domains/ideasformuseums.com/public_html/hostcmsfiles/lib/lib_214/lib_214.php (строка 325)Замечание: Undefined index: view в файле /home/ideas4m/domains/ideasformuseums.com/public_html/hostcmsfiles/lib/lib_214/lib_214.php (строка 432)

NEMO European Museum Conference

Национальная конференция

09.10.2022 10:00
11.10.2022 18:00

At the 2022 NEMO European Museum Conference Innovation begins within - Resilient museums in times of disruption we will explore how museums can become more innovative, agile and flexible in a fast-changing and challenging world. How can innovation be a structural component of museum operations?

No one can be sure of the future, but does that mean that museums cannot be futureproof? The pandemic has not only disrupted the world as we knew it, but also put a magnifying glass on the museum sector’s capacity to respond to other ongoing crises, making obvious that change is much needed. At the conference, we will look inside museums to harness existing skills and identify what is lacking. We will look outside the sector to find inspiration for new approaches, perspectives and ideas. Let’s embrace failure as a learning opportunity and have a self-critical look at the museum and its operations – including leadership, working conditions, funding and audience relevance.

We hope that you will join the discussions and networking at our 30th conference as we celebrate 30 years of NEMO! Register now to secure your ticket to NEMO's European Museum Conference 2022.

История https://www.ne-mo.org/about-us/european-museum-conference.html