Digital Learning Summit

20.10.2021 23:00

Страна: Великобритания

Inspiring Ideas for Museum Educators

The ever changing nature of digital learning can mean that it’s hard to know where to focus your energy for the best results.

How can your museum stay up to date with the latest digital platforms, strategies and tools? Where can you learn from those who seem to be doing everything right?

The MuseumNext Digital Learning Summit will bring together more than thirty international speakers to share action orientated presentations to help you find digital success with your learning programme.

Interested in speaking at this event? Read our Call for Speakers

New Ideas and Best Practice

The Digital Learning Summit will bring together speakers from museums around the world, as well as outside experts.

Delivered through our conference hub, delegates will be able to watch the sessions live and put questions to our speakers.

After the event all delegates will have on-demand access to the talks until the end of 2021, giving you three months to catch up on sessions that you missed or revisit favourites.

Interested in speaking at this event? Read our Call for Speakers

Unlimited Delegates?

We offer a range of ticketing options for the Digital Learning Summit.

This includes an Unlimited Ticket which gives everyone in one organisation access to the event for £200 (Super Early Bird price). This includes the option of watching the event live as well as on-demand access to the films of the event for your entire staff.

An individual ticket gives one person access to the event for £99 (Super Early Bird price). This gives you the option to watch the event live as well as on-demand access to the films of the event after it has taken place.

Get a Super Early Bird Ticket for this event – Here.