Digital Collections Summit

06.10.2021 23:00

Страна: Великобритания

Inspiring Ideas for Digital Collections

The Covid pandemic has shifted our audiences digital expectations. As we emerge from the crisis how will this impact on how people interact with museum collections?

This three day virtual conference will share case studies from museums around the world and highlight how digital is reinventing our collections.

From digitisation to collection management, contemporary collecting to taking collections beyond our walls on mobile, what’s next for digital museum collections.

Interested in speaking at this event? Read our Call for Speakers

Bring Best Practice to Your Desktop

The Digital Collections Summit will bring together speakers from museums around the world, as well as the digital experts who advise them.

Delivered through our conference hub, delegates will be able to watch the sessions live and put questions to our speakers.

After the event all delegates will have on-demand access to the talks until the end of 2021, giving you the opportunity to catch up on sessions that you missed or revisit favourites.

Interested in speaking at this event? Read our Call for Speakers

Bring Best Practice to Your Desktop

The Digital Collections Summit will offer both an Individual Ticket and an Unlimited Ticket.

An Unlimited Ticket gives everyone in one organisation access to the event for £200 (Super Early Bird Price). This includes the option of watching the event live as well as on-demand access to the films of the event for your entire staff.

An individual ticket gives one person access to the event for £99 (Super Early Bird Price). This gives you the option to watch the event live as well as on-demand access to the films of the event after it has taken place.

Get a Super Early Bird Ticket for this event – Here.