Growing Philanthropic Support for your Museum or Gallery

28.05.2021 00:00
28.05.2021 23:00

Страна: Австралия

Join our speaker Jane Haley for a webinar hosted by AMaGA Tasmania on building philanthropic support for your organisation.

Jane will focus on areas of particular interest to regional and smaller organisations including cultivating local donors and businesses and successful grant applications in a highly competitive field.

While primarily for AMaGA members in Tasmania, this webinar is open to all around Australia.

Jane Haley is CEO of Ten Days on the Island, Tasmania’s biennial international arts festival which for 20 years has delivered rich cultural content to communities around Tasmania and has an enviable record of investing in and providing a platform for new work by Tasmanian artists.

Jane has worked in the arts all her life and all over Australia. She has expertise and experience in strategic arts and cultural policy development, the management of not-for-profit cultural organisations and private sector support for the arts including six years as national CEO of the Australia Business Arts Foundation (AbaF), which became Creative Partnerships Australia.