Amazing Spaces: Designing Great Exhibitions

16.09.2021 00:00
16.09.2021 23:00

Страна: Великобритания

From creating context to connecting audiences and objects, exhibition design has a huge job to do.

Originally planned for April 2020, we are delighted to be able to run this event online – the revised programme shares the principles of good exhibition design, explore design as an effective interpretative tool, and highlight how exhibition design can create more meaningful visitor experiences. And considers the impact Covid might have on the way we approach exhibition design, in the short, medium and long-term.

This conference is for anyone involved in creating permanent or temporary displays and exhibitions.

A full programme will be available in due course.

If you previously booked this event for April 2020, please be aware that the MA will be touch in due course to arrange transferring your ticket.

URL: https://www.museumsassociation.org/events/amazing-spaces-designing-great-exhibitions/